top of page

Ağrılar Ve Psikolojik NedenleriKendimizi duygusal olarak dengede hissettiğimizde vücudumuz da bu pozitifliği yansıtır. Memnuniyet gibi pozitif duygular beynimizin serotonin veya dopamin gibi, vücudumuzun iyi hissetmesini sağlamakta olan, pozitif kimyasallar salgılamasını sağlar. Maalesef, bunun tam tersi de geçerlidir.


Kendimizi iyi hissetmediğimiz zamanlarda bu zihinsel yorgunluk kendisini vücudumuz yolu ile ifade edebilir. Örneğin, uzun vadeli fiziksel, zihinsel veya duygusal stres yaşadığında vücudumuz toksik seviyelerde kortizol salgılar. Beynimizin kimyasında yaşanan bu sıkıntılar fiziksel olarak yansır.


Yüksek kortizol seviyeleri veya adrenal yorgunluğu saptamak genelde kolaydır. Ancak duygusal stres kendisinioldukça farklı yollarla ifade edebilir. Çoğu kişi için kronik duygusal stres normal hissettirir. Hatta kimi zaman dengesiz bir duygusal durumda olduğumuzu fiziksel bir ağrı hissedip nedenini anlamaya çalışmadan fark etmeyiz bile.


Kronik baş veya bel ağrılarınız var mı? Tıbbi her yöntemi denediniz ama ağrınız bir türlü dinmiyor mu? Ağrının nedenini yanlış yerde arıyor olabilirsiniz. Çoğu ağrı tipi direk şekilde duygularımıza bağlıdır. Ancak ağrının nedenini belirlemiş olduğumuz zaman içeriden dışarıya iyileşmeye başlayabiliriz.


Psikosomatik Ağrı Nedir?

Psikosomatik ağrı, kronik ve fiziksel semptomları olan fakat tıbbi bir açıklaması olmayan bir rahatsızlıktır. Bu terim zihinsel durumumuzu anlatan psike ve vücut manasına gelen soma kelimelerinden türemiştir. Yani psikosomatik ağrı kişinin psikolojik durumu tarafından tetiklenen fiziksel bir ağrı türüdür.


Duygularımız sinir yollarımızdan ilerlerken nöropeptid adında proteinler salgılar. Her duygunun kendi frekansı vardır ve eş zamanlı reseptör aktif peptidler salgılarlar. Molecules of Emotion kitabının yazarı Dr. Candace B. Pert, işlenmeyen duyguların vücutta sıkışıp kaldığını ve kişinin tüm sistemini etkilediğini yazmış.

Negatif duygu ve düşüncelerin enerji frekansları pozitiflerden farklıdır. Bu nedenle organ, doku ve hücrelere rahatsızlık verirler. Vücutlarımız bizleri onlara stres yaşattığımız için cezalandırırlar. Bazen negatif duygularımız, bizim kontrolümüz altında gelişmeyebilir ama vücudumuz bu farkı anlayamaz. Bizim suçumuz olmadığı halde, uzun vadeli duygusal taciz veya çocuklukta yaşanan bazı olaylar kendisini kronik psikosomatik ağrı yolu ile yansıtabilir.


Yine aynı şekilde, küçük duygusal sıkıntılar da kendilerini farklı ağrılar yolu ile gösterebilirler. Bu ağrı senelerce sürebilir. Hatta vücudun başka bölümlerine sıçrayabilir. Genellikle böyle durumlarda fiziksel bir açıklama veya tıbbi bir tedavi mümkün olmaz çünkü sorun bunlardan kaynaklı değildir.

Psikosomatik ağrı deyince bu ağrı veya acıların kafanızda kurguladığınız bir şey olmadığının farkında olmak önemlidir; bu ağrılar beyninizin çalışma biçimiveya kimyasındaki değişikliklerin dışa yansıyan semptomlarıdır.


Vücudumuz ve zihnimiz eşzamanlı çalışır. Psikolojik acı sinirlere zarar vererek fiziksel ağrılara yol açabilir. Şanslıyız ki, zihnimizi bu ağrılardan kurtulmak içinde kullanabiliriz.


Eğer siz de tıbben nedeni açıklanamayan ağrılar yaşamaktaysanız, belki de iyileşmeye zihninizden başlamanın negatif duygularınızdan ve yüzleşmediğiniz travmalarınızdan kurtulmanın zamanı gelmiştir.


Baş Ağrıları ve Migren

Çoğu kronik baş ağrısı ve migren günlük stres tarafından tetiklenmektedir. Anksiyete de baş ağrılarına yol açar. Bastırılan duygular, tedirginlik, ve yorgunluk gibi durumlar kasları gerebilir. Bu sayede genişleyen damarlar migrenin şiddetini arttırabilir.


Baş ağrısını etkileyen diğer bir faktör ise çevremizdeki insanlardır. Örneğin, baş ağrınız size kötü davranan partneriniz veya narsisistik patronunuz odaya girince artıyor mu? Eğer baş ağrınız veya migreniniz hayatınıza bu kişiler girdikten sonra ortaya çıktıysa, ağrılarınızın nedeni duygularınız olabilir.


Boyun ve Omuz Ağrısı

Stres vücudumuzda birikmeye başladığında kendisini gösterdiği ilk yer boynumuz ve omuzlarımız olur. Kronik boyun ve omuz ağrısı genelde başkalarının yükünü üstlenmekten, bir kişiyi veya olayı unutamamaktan veya affedememekten kaynaklanır.


Bel Ağrısı

Bel ağrısının duygusal sebebi ağrının görüldüğü alana bağlıdır. Sebepleri kişiden kişiye değişir ancak en belirgin olanları arasında

Masa başı işler

Az egzersiz yapmak

Çözülmemiş psikolojik sorunlar

Depresyon, aksiyete ve savunma mekanizmaları yer alır.

Bel ağrınızı geçirmek için ciddi bir tedaviye başvurmadan, psikolojik terapiyi ya da alternatif tıp olanaklarını deneyin.


Karın Ağrısı

Duygusal stres sindirim sistemimizi olumsuz etkiler. Uzun süreli depresyon, anksiyete, veya travma sonrası stres bozukluğu bazı bağırsak sendromlarına, kronik ülsere ve başka rahatsızlıklara yol açabilir. Çoğu mide hastalığı çevredeki insanlara veya yaşanan olaylara katlanamamaktan kaynaklanır. Bu ağrılar içinde bulunduğunuz durumun sizin yaşam biçiminize veya alışkanlıklarınıza uymadığını da gösterebilir. Bu insanların kendilerini yargılamalarına sebebiyet verir, ve olayı atlatmalarını engeller.


Regl Ağrısı

Her ayın o malum zamanı bayanlar için ağrılı geçer. Ancak bir ağrı çok fazlaysa veya bu durum kronikleşmeye başladıysa asıl sebep kişinin duyguları olabilir. Biz bayanların, yüzleşmek istemediği duygular veya sahibi olduğu negatif düşünceler olduğu zaman bu problemler regl döneminde ortaya çıkabilir. Hatta bu durumlar endometriozis veya myom gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir


El ve Ayak Ağrısı

Kalçalarımızdaki ağrı veya kasılma çok büyük bir karar vermekteki endişeye işaret ediyor olabilir. Geçmişteki bir olayı geride bırakmak mı istiyorsunuz? Diz ağrısı geleceğe karşı ne kadar tutucu bir duruş sergilediğinizi gösterebilir. Yeniliklere açık olmayan insanlarda daha çok görülür. Kolumuzdaki ağrılar yaşamımızdaki olay ve tecrübelere tutunmakta ne kadar zorlandığımızı gösteriyor olabilir.


Tüm Vücutta Görülen Ağrı ve Fibromiyalji

Bazen bütün kas sistemimize yayılan ağrılar dikkatimizi duygusal sıkıntılarımızdan değişik bir yöne çekmek için bir savunma mekanizması işlevi görür. Eğer size fibromiyalji teşhisi konduysa fakat tedaviler işe yaramıyorsa, duygusal durumunuzu gözden geçirmeyi düşünün.


Baş Ağrısı

Hepimizin tahmin edebileceği gibi baş ağrısının en önemli sebeplerinden biri gün içerisinde yaşanan stres, bu stresten kaynaklı kasılmalar ve rahatlayamama, düzensiz nefes almak ve beyne giden oksijenin azalması.


Boyun Ağrısı

Bu çalışmaya göre kronik boyun ağrısının arkasında insanları affedememek ve kin beslemek yatıyor olabilir.


Omuz Ağrısı

Omuz ağrısı duygusal bir yükü taşımayı ifade edebiliyormuş. Bu yük bir başkasının size yüklediği yük de olabilir, bir suçluluk duygusu da.


Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı çevrenizden beklediğiniz duygusal destek ve sevgi eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.


Bel Ağrısı

Bel ağrısının sebebi maddi kaygılar ve gelecekle ilgili dünyevi endişeler (ev, iş, para, geçim derdi) olabiliyor.


El Ağrısı

Psikologlar ellerimizin diğer insanlarla olan iletişim araçlarımız olduğunu ifade ediyor, bu sebeple vücut dilimizde en çok ellerimizi kullanıyoruz. Ellerimizde duyduğumuz ağrının kaynağı da iletişim eksikliği, anlatmak isteyip anlatamadıklarımız, kendimizi ifade edemeyişimiz olabilir. Mouse kullanım alışkanlıklarımızı da gözden geçirmekte fayda var. (Karpal Tünel Sendromu)


Kalça Ağrısı ve Dirsek Ağrısı

Kalçaların ve dirseklerin değişime en çok direnen bölgeler olduğu söyleniyor. Hayatımızda büyük değişiklikler yaşadığımızda, koşa koşa seve seve değiştiğimizi düşündüğümüz zamanlarda bile kalçalarımız ve dirseklerimiz bu değişime direniyor ve düzeni korumak istiyor olabilir, böyle durumlarda ise sinyal veriyorlar.


Diz Ağrısı

Diz Ağrılarının sebebinin yüksek ego, kibir ve kendini beğenmişlik olduğu düşünülmüş.

Ayak Ağrıları

Vücudun bütün yükünün ayaklarımızda birikmesi gibi, kötümserliğimizin olumsuz etkileri ve umutsuzluk da ayakları etkiliyor.


Bacak Ağrısı

Bacak ağrılarının kişinin kendine güvensizliği, yetersizlik duygusu ve kıskançlıkla tetiklendiği düşünülüyor.


İyileşmenin 3 Kolay Yolu

  • Grup Terapisi

Zaman geçtikçe negatif duygular size “normal” gelmeye başlayabilir. Nerden başlayacağınızı bilemiyorsanız bir terapistle görüşmek size iyi gelebilir. Grup terapileri de geri bildirim almak için daha sağlıklı bir ortamdır.

  • Yoga ve Meditasyon

Bir çok araştırma düzenli olarak yoga ve meditasyon yapmanın anksiyete ve depresyon semptomlarına iyi geldiğine ve insanlara daha dengeli bir duygusal yaşam yaşamaları konusunda yardımcı olduğunu gösteriyor.

  • Duygularınızı Anlamak

Bastırılan duygular psikosomatik ağrılara yol açar. Daha kuvvetli iletişim becerileri geliştirmek bizlere kendimizi ifade etmek için bir imkan sunar ve bizi anlamsız yüklerin altına girmekten kurtarır. Eğer kendinizi ifade edemediğiniz bir ilişki veya durumun içindeyseniz biraz uzaklaşmak hem duygusal hem de fiziksel iyileşmenizi kolaylaştıracaktır. Kim Saeed - Recovery Advocate, Author, and Radio Host

Comments


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page