top of page

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler

Anksiyete , bugün dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir psikolojik sorun. Bir çok semptomu var ve bu semptomlardan bazılarını ara sıra kendimizde gözlemleyebiliriz, bu son derece normal. Ancak 6 ay ve daha uzun süreli semptomlar , genel anksiyete bozukluğunun habercisi olabilir.


Psikolojik ve fiziksel anksiyete semptomları arasında en yaygın olanlar korku, gerilim, günlük olaylar ve sorunlar hakkında endişe , sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, sorunlu ilişkiler, kalp çarpıntısı, yüksek kalp hızı, kas gerginliği, göğüste sıkışma olarak sıralanıyor.


Anksiyete , eğer ileri boyutta doktor gözetiminde ilaç tedavisinin yanı sıra sanat terapi ile farkındalık gibi farklı tedavilerlede iyileştirilebilir. Fakat bazen bu geleneksel tedaviler uzun vadede çözüm olmuyor. Öte yandan , doğru beslenmenin semptomları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteren çok sayıda araştırma bulunuyor. Anksiyete semptomlarını hafifleme konusunda en iddialı besinleri sizin için derledik.


  • Yumurta

Yumurta sarısı harika bir D vitamini ve mükemmel bir protein kaynağı. Tam protein olarak vücudun büyüme ve gelişme için ihtiyaç duyduğu tüm tüm temel amino-asitleri içerir. Yumurta , ayrıca serotonin, ruh halini, uykuyu, hafızayı ve davranışı düzenlemeye yardımcı olan kimyasal bir nörotransmiterdir. Beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve kaygıyı azaltır.


  • Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, elektrolit dengesini düzenlemeye ve kan basıncını yönetmeye yardımcı olan mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Kabak çekirdeği veya muz gibi potasyum açısından zengin besinler, stres ve kaygı belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Kabak çekirdeği, aynı zamanda iyi bir çinko kaynağıdır. Çinko vücutta en fazla duygularla ilgili beyin bölgelerinde depolanır.


  • Bitter Çikolata

Bitter çikolata zengin bir polifenol, özellikle flavonoid kaynağıdır. Flavonoidlerin beyindeki nöroinflamasyonu ve hücre ölümünü azaltabileceğini, kan akışını iyileştirebileceğini öne süren araştırmalar var. Çikolata , ayrıca vücudun beyindeki serotonin gibi ruh halini iyileştiren nörotransmitterlere dönüştürmek için kullandığı yüksek bir triptofan içeriğine de sahip. Bununla birlikte güçlü bir magnezyum ise depresyon belirtilerini azaltabilir. Bitter içeren ürünleri tercih edin. Ancak ilave şeker ve yağ içerdiği için günde en fazla 1-3 gramlık küçük porsiyonlarla tüketin.


  • Zerdeçal

Zerdeçaldaki aktif madde kurkumin, anksiyete ve depresyon gibi duygu durum bozuklukları yaşayan kişilerde sıklıkla artan inflamasyonu ve oksidatif stresi düşürerek anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte kurkumin tüketimini arttırmanın DNA'yı yükseltip kaygıyı azalttığını gösteren araştırmalar da bulunuyor. Zerdeçaı en kolay olarak yemeklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz. Baskın bir tadı olmadığı için içeceklerinize de dahil edebilirsiniz.


  • Papatya Çayı

Papatya çayının düzenli tüketimi anti-inflamatuar,antibakteriyel,antioksidan ve gevşetici özelliklerinden faydalanmayı sağlar. Papatyanın , rahatlatıcı ve kaygı önleyici özelliklerinin papatyada bulunan flavonoidlerden kaynaklanabiliceğini belirtiyor. Ayrıca yakın tarihli bir araştırma, papatya çayının anksiyete semptomlarını azalttığını gösteriyor. Papatya çayı anksiyete semptomlarını kontrol altına almaya yardımcı olur.


  • Yoğurt

Yoğurt, sağlıklı bakteriler içerir. Bu bakterlerin ve fermente edilmiş ürünlerin beyin sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğuna dair bir çok bilimsel kanıt bulunmakta. Kısa bir süre önce yapılan bir araştırmaya göre yoğurt ve süt ürünleri de vücutta iltihabın önlenmesine yardımcı oluyor. Kronik inflamasyon da bilindiği üzere anksiyete, stres ve depreyondan kısmen sorumlu. Yoğurt ve diğer fermente soya ürünlerini günlük beslenmeye dahil etmek, doğal bağırsak bakterilerine fayda sağlayarak kaygı ve stresi azaltabilir.


  • Yeşil Çay

Yeşil çay, duygu-durum bozuklukları üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle giderek daha fazla incelenen theanine adlı bir amino asit içerir. Theanine,anti-anksiyete ve sakinleştirici etkilere sahiptir, serotonin ve depomin üretimini arttırmaya yardımcı olabilir. Yeşil çayın , gerilimi azalltığını, gevşemeyi ve sakinleşmeyi desteklediğini gösteren araştırmalar , anksiyete iyi gelebiliceğini gösteriyor. Aynı zamanda yeşil çay günlük olarak sağlıklı bir şekilde canlanmanıza yardımcı olur.

Comments


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page