top of page

Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Hakkında Bildikleri 15 Sır- Kevin Kruse

En iyi girişimcilerin zamanlarını nasıl kullandıklarını ve enerjinizi önceliklerinize ve hedeflerinize odaklamak için dikkat dağıtıcı unsurları nasıl ortadan kaldırabileceğinizi anlayın.


Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Hakkında Bildikleri 15 Sır

Bu kitap, yedi milyarderin üretkenlik alışkanlıklarını, 13 sporcuyu, 29 parlak öğrenciyi ve 239 girişimciyi sunuyor.


Yazarımız Kevin Kruse, yüksek performanslı insanların zamanlarını en önemli varlık olarak nasıl kullandıklarını, enerjilerini kişisel hedeflere ve önceliklere nasıl odaklayacaklarını ve başarı için dinlenme ve eğlencenin önemini anlatıyor.


İlk Uygulama - Zaman En Değerli ve Kıt Kaynağınızdır


Kitabının ilk uygulamasında yazar Kevin Kruse, "1440" yöntemini açıklıyor.


Günü 1.440 dakikalık potansiyel başarı limiti olarak görmenin, temel görevlere odaklanmada yardımcı olduğunu gördü.


Kruse'nin önde gelen girişimcilerle yaptığı röportajlar ve araştırmalar, bu görüşü paylaştıklarını doğruluyor. Zamanı en değerli varlıkları olarak kabul ederler. Para kaybı, hatta bir işletmenin başarısızlığı , gelecekte zemini yeniden kazanmak için hala fırsatlar bırakır, ancak zaman kaybının yeri doldurulamaz.


Her gün sadece 1440 dakikam var. Bunu 8 saatlik iş gününe indirirsem, geriye sadece 480 dakika kalıyor. Yapabileceğimiz çok şey var. Kaç tane dikkat dağıtıcı şeyi ortadan kaldırabilirim; haber, spor, sosyal medya, dedikodu, ..? Günümün her dakikasını sayarsam dikkatimi ne kadar dağıtabilirim?


Her gün işinize "En Önemli Görev" ile başlayın.


İkinci Uygulama - En Önemli Görevinizi Belirleyin ve Önce Onu Yapın


Yazar, MİT'in ne olduğunu ve önemini anlatıyor. Başarılı insanlar en önemli önceliklerine odaklanır, kısa ve uzun vadeli hedefler belirler ve önce kısa vadeli hedeflere odaklanır. Kısa vadeli hedeflere ulaşmak, büyük film yapımcılarını MIT adı verilen "en önemli görevlerine" yönlendirir. Diğer faaliyetlere geçmeden önce MIT'lerinin tamamını veya bir kısmını tamamlamaya odaklanırlar.


"Uygun önceliklerin gücünü unutmayın."


Üçüncü Uygulama - Görev Listenizle Değil, Takviminizle Çalışın


Yazar, yapılacaklar listesi yerine takvimi kullanmanın önemini açıklıyor. Bir görev listesi canavara dönüşebilir. Araştırmalar, "listeleyenlerin" çoğunun planlanan işlerinin %41'ini hiçbir zaman tamamlamadıklarını gösteriyor. Günlük listeler, görevleri arasındaki önem sırasını rasgele hale getirme eğilimindedir ve bu nedenle odaklarını bozar.


Başarılı CEO'ların çoğu, katı bir şekilde planlanmış gündemlere bağlıdır.

Bir zaman çizelgesi tutmak, önce MIT'lerinize odaklanmanızı sağlar. Sonuçta hangi görevlerin takvimde veya blokta yeri hak ettiğine karar vermek zaman kaybetmenizi engeller.


Girişimciler, iyi organize edilmiş takvimlerin stresi azalttığını bildiriyor.

konsantrasyon için zaman tanıyarak takvimlerini sıkı bir şekilde çalıştırır . Ayrıca rahatlamak için belirli zaman dilimleri ayırırlar.


Son derece başarılı insanlar sağlıklarına ve kişisel yaşamlarına, ailelerine ve topluluklarına özen göstermek için zaman ayırırlar.


Dördüncü Uygulama - Ertelemeden Nasıl Kurtulunur?


Bu bölümde, hedeflerinize ulaşmak için ertelemeyi nasıl bırakacağınızı öğretiyor. Çoğu insan, önce daha kolay görevleri seçmelerinin veya daha sonra daha iyi performans göstereceklerine inanmalarının nedeninin erteleme olduğunu söylüyor. Ertelemek yerine, ertelemeyi yenmek için şu ipuçlarını deneyin:


Daha sonra yapacağına söz verdiğin şeyi yap


Bu kitaba göre, ertelemeyi yenmek, o belirli şeyi daha sonra başarmak için kendinizin gelecekteki bir versiyonuna güvenmek yerine, borçlu olduğunuz şeyi hemen şimdi yapmak anlamına gelir.


Diyet yapacağım, spor yapacağım ya da o iğrenç işi beş dakika içinde yapacağım diyorsanız, şimdi yapın. İnsanlar daha sonra iyileşeceklerini sanıyorlar ama muhtemelen iyileşemeyecekler. Başarılı olmak için şimdi daha iyi olun .


Sonuçları hayal edin


Eylemlerinizin sonucunu hayal edin. Örneğin, size zevk verecek ya da yapamayacak bir işi tamamlamanın size acı verip vermeyeceğini düşünün.


Yükü paylaşmak


Koşucu bir eş gibi, hedefinizi paylaşan başka bir kişiden sorumlu olmak, duygusal bir bağlılık yaratır. Sorumlu bir ortağa güvenin.


Olmayı beklediğiniz kişi gibi davranın


Yazar Kevin Kruse, değerlerinizi sabitlemek ve sağlam bir taahhütte bulunmak için ideal benliğinizin davranışlarını benimsemenizi tavsiye ediyor. Bu, elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olacaktır.


Kusurları Kucaklayın


Mükemmellik arzusu sizi korkutarak eylemsizliğe sürükleyebilir. Kusurlu çalışmanın farkına varmak , işe başlamanızı engelleyen stresi azaltmanın ilk adımıdır .


Beşinci Uygulama - Her Zaman Yapılacak Daha Çok Şey Olacak


Bu genel bakışta, size sınırlamalarınıza nasıl saygı duyacağınızı göstereceğiz.

Yazar, başarılı insanların sınırlarını kabul ettiklerini açıklıyor. Bir yığın görev arasından günlük önceliklerini seçerler , onlara ulaşmaya çalışırlar ve gerisini başka bir güne bırakırlar.


Çünkü iş sonsuz olabileceğinden, makul sınırlar koymaları gerektiğini bilirler.

Bu nedenle, sürekli sorumluluk yükünün üstesinden gelmeye çalışın, bu normal bir yaşam sürmenize ve kendinize ve ailenize suçluluk duymadan bakmanıza yardımcı olacaktır.


Altıncı Uygulama - Her Zaman Bir Gündem Alın


Altıncı uygulamada, sizinle her zaman bir gündemin olmasının neden önemli olduğunu anlayacağız. Dünyanın en ünlü milyarderlerinden bazıları , başarılarını bir gündem sürdürmeye bağlıyor. Araştırmalar, beynin el yazısı bilgileri işlemek için birbiriyle ilişkili birden çok işlevi kullandığını gösteriyor. Bu, yazmaya göre daha aktif ve doğru bir iyileşme sağlar. Fikirlerinizi, notlarınızı veya derslerinizi kağıt üzerine aldıktan sonra , gelecekte kalıcı olarak başvurmak üzere bir bilgisayara aktarın.


Yedinci Uygulama - Gelen Kutunuzu Kontrol Edin


Kitabının bu noktasında yazar Kevin Kruse, "3210" sistemini organizasyonunuzda size yardımcı olması için nasıl kullanacağınızı öğretiyor .


Bir McKinsey Global Institute anketi, ofis çalışanlarının günlerinin üçte birini e-posta okumak ve yanıtlamakla geçirdiğini gösteriyor.


E-posta ile harcanan zamanı kontrol etmek için "3210" sistemini kullanın: günde üç kez, mesajlarınızı gözden geçirmek için 21 dakika ayırın. Hedefiniz sıfır e-posta içeren bir gelen kutusu.


Bu keyfi zaman sınırı, sizi açık ve öz bir şekilde yanıt vermeye zorlayacaktır.

Her bir e-postayı açtığınızda hemen üzerinde çalışıp çalışmayacağınıza karar verin; ardından daha sonraki bir eylem için takviminize ekleyin, yetki verin veya dosyalayın.


Uygulama Sekiz - Son Çare Olarak Toplantıları Planlayın ve Toplantılara Katılın


Sekizinci uygulamada, neden çok fazla toplantının teşvik edilmediğini anlayacağız. Yazar'a göre resmi toplantıları ortadan kaldırmak size zaman kazandırabilir. Diğer tüm iletişim biçimleri işe yaramadıkça kontrol etmeyin veya toplantılara gitmeyin.


Birçok girişimci, ekiplerinin çalışmasını sağlamak için daha verimli ve bilgilendirici bir yol olarak kısa bir günlük karşılaşmayı kullanır. Apple'ın kurucusu Steve Jobs, toplantıları kısa bir yürüyüşle değiştirerek herkesin bildiği gibi kaçındı.


Milyarder girişimci Mark Cuban'ın tavsiyesi:


"Birisi çek yazmadıkça asla toplantı yapmayın."


Dokuzuncu Uygulama - Acil Hedeflerinizi Desteklemeyen Her Şeye Hayır Deyin


Bu genel bakışta, başarılı insanların neden birçok "hayır" dediğini anlayacaksınız.

İş adamı Warren Buffett, "çok başarılı insanlar hemen hemen her şeye hayır der" tavsiyesinde bulunuyor.


Yazarın kitabında açıklandığı gibi, zamanlarını adadıkları her şeyin diğer fırsatların kaybedilmesine yol açabileceğinin farkındalar. En değerli varlıkları olan zamanı, önceliklerini karşılamayan her türlü talepten korurlar.


Onuncu Uygulama - "Güçlü Pareto İlkesini" İzleyin


Bu genel bakışta Pareto ilkesini kısaca açıklıyoruz ve uygulayacağız. Pareto ilkesi, çabanızın %20'sinin sonuçlarınızın %80'ini temsil ettiğini söyler.


Milyarderler, olağanüstü becerilerini kullanmanın veya önemli görevleri tamamlamanın en verimli yollarını belirlemek için bu ekonomik prensibi uygularlar.


Çabalarınızın karşılığının %80'ini sağlayacak faaliyetlerinizin %20'sini belirlemek için bu prensibi kullanın. Daha detaylı bilgi için 80/20 İlkesi yazıma göz atın.


On birinci Uygulama - Güçlü Yönlerinize ve Tutkularınıza Odaklanın


On birinci uygulamada, yazar Kevin Kruse bize yapılacak görevleri nasıl sınıflandıracağımızı gösteriyor. Güvenilir çalışanları düzenli olarak görevlendiren bir CEO, daha fazla enerji ve üretkenlik elde eder ve daha az stres yaşar.

, anlamlı hedeflere ve yüksek getirili projelere odaklanmak için zamanınızı ve zihinsel enerjinizi serbest bırakır. Gençlik yazarı Jay Baer, yaptığınız işin en az %15'ini devretmeye çalışmanızı tavsiye ediyor.


On İkincin Uygulama - İş Gününüzü Yinelenen Temalarla Doldurun


Bu uygulama bize iş günlerini temalara göre ayırma fikrini ve bunun verimliliğe nasıl katkıda bulunabileceğini sunuyor.


Çalışanlarının belirli bir iş türüne odaklanabilmeleri için günlere temalar atamalarıdır. Kevin Kruse, haftalık ve aylık planlanmış konuların, tek kişilik tartışmalar için toplantı günlerini, ekip toplantılarını veya grup eğitim seminerlerini içerebileceğini açıklıyor.


Facebook'un kurucu ortağı Dustin Moskovitz, "Çarşamba günleri toplantı yok" temasına bağlı kalıyor. Bir ekibin tüm gününü bir tür çalışmaya adamak, kolektif konsantrasyonu harekete geçirir ve sonuç olarak üretkenliği teşvik ettiğini ortaya koyuyor.


On Üçüncü Uygulama - Bir Görevi Beş Dakikadan Az Bir Sürede Yapabiliyorsanız, Hemen Yapın


Bu uygulama bize görevleri mümkün olan en kısa sürede nasıl gerçekleştireceğimizi gösterir.


E-postalarınızla hemen ilgilenin


Sadece birkaç dakika içinde çözebileceğiniz her şeyi anında yapın.

Bir e-posta isteğini hızlı bir şekilde çözemiyorsanız, onu takviminize ekleyin.


Takviminizi gerektiği gibi güncelleyin


E-posta ile ilgili görevleri, mümkün olan en kısa sürede harekete geçmeniz için bir hatırlatma olarak takviminize koyun. Fatura ödeme gibi rutin görevleri yerine getirmek için haftalık zaman blokları oluşturun.


Sırayı koru


Yazar, kayıp eşyaları aramak için çok zaman harcandığını, ayrıca kafa karıştırıcı bir ortamın strese neden olabileceğini söylüyor.


On Dördüncü Uygulama - Zihninizi, Bedeninizi ve Ruhunuzu Güçlendirmek İçin Sabah Rutinlerini Kullanın


Yazara göre, çoğu işletme sahibi, fiziksel ve zihinsel olarak yeniden enerji kazanmak için bir sabah rutini benimsiyor. Bol su, sağlıklı yiyecek ve egzersizle şarj oluyorlar.


Meşgul CEO'lar ayrıca okuyarak veya meditasyon yaparak zihinlerini canlandırır.

Airbnb'nin kurucusu Nathan Blecharczyk , en önemli önceliklerine odaklanmak için bu enerji patlamasını kullanıyor.


Her gün erken başlamak, onu MIT'lerinden uzaklaştıracak günlük sorunlar ortaya çıkmadan önce, ona göreceli bir barış çalışması dönemi verir.


Uygulama On Beş - Üretkenlik Zaman Değil, Enerji ve Odaklanmayla İlgilidir


Sonuç olarak, bu kitap bize enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olabilecek bazı davranışsal ipuçları gösteriyor.


Yetkin çalışanlar, takvimlerinde rahatlamak için yer açar. İş yerinde daha fazla zaman geçirmek, daha fazla veya daha iyi sonuçları garanti etmez .

Yazar Kevin Kruse, maksimum enerji seviyelerini korumanın ve uzun süre çalışmamanın üretkenliğe yardımcı olduğunu iddia ediyor. Sık su molaları, besleyici atıştırmalıklar ve hafif egzersiz zihni canlandırır ve üretkenliği artırır. Faaliyetlerinizi yürütmek için ihtiyacınız olan enerjiyi oluşturmak için yeterli zaman ayırın. Olimpik sporcular vücutlarını canlandırmak için uykuya güvenirler.

Başarılı insanlar enerji biriktirir ve her dakikayı değerli kılmak için konsantre olurlar.


Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Hakkında Bildikleri 15 Sır

Keyifli okumalar...

Comments


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page