top of page

"Bilgelik için 10 Alışkanlık"1. Size entelektüel olarak meydan okuyabilecek insanlarla takılın


Diğer insanların bakış açılarına karşı açık fikirli olun, onlardan öğrenmek isteyebileceğiniz konuları tartışın ve daha önce bilmediğiniz şeyler hakkında fikir ve anlayış kazanın. Küçük konuşmalar yerine her zaman derin ve anlamlı konuşmalar yapmaya istekli olun ve bunlardan hiç kaçının.


2. Size yabancı gelen yeni şeyler yapın


Deneyimlerden öğreniyoruz, peki sizi yeni şeyler denemekten alıkoyan ne? Kendinize yeni yollarla meydan okuyun ve kazandığınız bilgileri günlük yaşamınızı iyileştirmek için uygulayabilirsiniz.


3. Daha fazla yaz Bir dergide veya bir blogda olsun, daha fazlasını yazın!


Genel olarak yazmak, yaratıcılık kutunun dışında düşünmeyi gerektirdiğinden ve fikir üretmeye yardımcı olduğundan zekanızı artıran süreçte daha yaratıcı olmanıza yardımcı olabilir.


4. Yeni bir beceri öğrenin ve düzenli olarak geliştirmeyi alışkanlık haline getirin


Yeni bir beceri öğrenmek, kendinize meydan okumanızı sağlar ve beyninizin aktif kalmasına yardımcı olur. Bu, bir zamanlar olduğunuzdan daha iyi bir insan olmak için öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye açık olduğunuz anlamına gelir.


5. Meditasyon yapın

Meditasyon yapmak beynin yapısını değiştirir, daha fazla odaklanmanıza yardımcı olur, daha az stresli hissetmenizi sağlar, daha sağlıklı, kendi kendine yeten, sana kendin hakkında genellikle fark etmediğiniz birçok bilgi verir, ve sahip olduğunuz tüm olumsuz düşünceleri kontrol etmeye ve duygusal zekayı geliştirmeye yardımcı olabilecek, zihninizde neler olup bittiğine dair öz farkındalık geliştirin.


6. Dinleyin ve sorular sorun.


Bilgelik dinlemek anlamına gelir. Dinlerken zorlanıyorsunuz. Duyulmak istiyorsun. Gerçek bilgeler bununla mücadele etmezler. Öğrenecekleri çok şey var ve ağzınız açıkken öğrenemezsiniz.


7. Yeni bir dil öğrenin


Hayır, seçtiğiniz dilde ustalaşmak için hızlı bir şekilde akıcı olmanıza veya yabancı bir ülkeye gitmenize gerek yok. Masanızın rahatlığından istikrarlı bir şekilde uzakta çalışabilir ve yine de zihinsel ödülleri toplayabilirsiniz.


8. Bir “Yapıldı” Listesi Yapın


Zekanın büyük bir kısmı güven ve mutluluktur, bu nedenle henüz yapmadığınız şeyleri değil, daha önce başarmış olduğunuz her şeyi listelemek için duraklayarak her ikisini de artırın.


9. Düşünmek için zaman ayırın


Hepimizin dikkati o kadar dağılmış durumda ki, bunun ne anlama geldiğini düşünmek için duraklamadan bir şeyden diğerine atlamak çok kolay. Duraklatmak ve yansıtmak için zaman ayırın – yansıtma, öğrenme sürecinin önemli bir parçasıdır.


10. Her gün çevrimiçi kitap veya makale okuyun


İnternette geçirdiğiniz zaman konusunda daha akıllı olun. Meraktan yapıyor olsanız da, size bilgelik kazandırabilecek çevrimiçi fiziksel kitaplar ve makaleler araştırın ve okuyun.


İstenmeyen düşünceler bolluğa neden olur:

- sıkıntı - hayal kırıklıkları Onları ortadan kaldırmak isteme konusunda yalnız değilsiniz.


Zihinsel modelleriniz üzerinde çalışın:

• zihnin kontrolü

• önemli olana odaklanmak

• dünyanın nasıl çalıştığını anlamak

Comments


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page