top of page

Burçların Elementlerine Göre Aroma Terapatik KokularAstrolojide 12 burç ve her burcun kendine özgü güçlü ve zayıf yönleri, özellikleri, hayata ve insanlara karşı yaklaşım ve mizaçları vardır. 12 burcun her biri dört elementten birine aittir: Hava, Ateş, Su ve Toprak. Bu elementler de her birimizde hareket eden temel bir enerji türünü temsil eder. Varoluşumuza ait bu enerji türlerini dengelemek için bir çok farklı yol vardır. Aromaterapi de bu yollardan biri. Aromaterapik kokuları kullanırken aslında, kokuların bilinçaltına ve duygu durumlarına olan etkisinden faydalanırız. Tabiatın bize birer armağanı olan bitkiler ve özellikle bu bitkilerin kokuları, duygu durumlarımızı dengeleme konusunda, sahip oldukları yüksek titreşimler sayesinde bize destek olurlar. Burçların element özellikleri ve sahiplendikleri enerji alanları düşünüldüğünde, bu enerji alanlarını dengelemek, burcumuzun olumlu özelliklerini yüzeye çıkarmak ve gölge yönlerini azaltmak amacıyla aromaterapik kokuların sihirli gücünden faydalanmak harika bir yöntemdir. Sizin için burcunuzun element özelliklerine göre faydalanabileceğiniz aromaterapik kokuları listeledik. Bu listenin dışında size iyi gelen kokuları bulmanın en iyi yolu ise deneyimdir; gözlerinizi kapayın ve sadece kokulara odaklanın. O nda almak istediğiniz kokuların her birini sakince, teker teker koklayın, nasıl hissettiğinize bakın, kendinize zaman tanıyın. İç sesiniz size ihtiyacınız olanı seçmeniz konusunda yardımcı olacaktır.


Ateş Burçları: Koç, Aslan, Yay Ateş gibi spontane, tepkisel, dürtüsel olurlar. Kontrol altına alınamayan, asla evcilleşmeyen bir ruha sahip; yaratıcı ve idealist ve tutkuludurlar. Genellikle hayata ve kendilerine güvenirler, bu yüzden cesurdurlar. Baharat kokuları gibi daha keskin ve daha güçlü kokular ateş burçları için dengeleyici olur. Koç burçları için günlük yağı, Aslan burçları için mür yağı, Yay burçları için karanfil yağı aromaterapi uygulamalarında temel bileşenler olarak kullanılabilir.


Toprak Burçları: Boğa, Başak, Oğlak Toprak deyince aklınıza ne geliyor? İstikrar? Topraklanma? Denge? Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bunlar toprak elementi burçlarının sahip olduklarına benzer özelliklerdir. Yaşamdan keyif almayı bilirler, pratik, güvenilir ve gerçekçilerdir. Dokunma duygusuyla bağlantı kurmaya yatkındırlar. Odunsu kokular, deri kokusu, aynı zamanda toprak elementine bağlı olarak paçuli, gül ve lavanta toprak burçları için dengeleyicidir.


Su Burçları: Yengeç, Akrep, Balık Su burçları, suyla ilişkilendirdiğimiz özellikleri taşır; doğaları gereği sezgisel, duygusal ve akıcıdırlar. Toprak burçları gibi somut verilerden değil hisler ve duyular tarafından yönlendirilirler. En güçlü yanlarından bazıları, anlayışları, besleyici ve duyarlı olmalarıdır. Su burçları dişil enerjiyle bağlantılıdır. Bu nedenle son derece feminen, narin kokularla yani çiçeksi ve pudralı kokularla dengelenirler. Yengeç burçları için portakal çiçeği, Akrep burçları için paçuli, Balık burçları için vetiver yağı aromaterapi uygulamalarında temel bileşenler olarak kullanılabilir.


Hava Burçları: İkizler, Terazi, Kova Hava burçları çok yönlü olmakla ünlüdür. Derin ve meraklı düşünürlerdir. Kavramları ve fikirleri tartışmayı severler. Sıra dışı ve büyüleyicidirler, iletişim yönleri kuvvetlidir. Özgünlük, özgürlük ve bireysellik yanlısıdırlar. Elementleri hava gibi tazeliği çağrıştıran okyanus kokuları, turunçgiller ve zihinlerini sakinleştirecek çiçeksi kokular hava elementi burçları için dengeleyicidir. İkizler burçları için nane uçucu yağı, Terazi burçları için itır uçucu, Kova burçları için portakal çiçeği (neroli) uçucu yağı uygulamalarında temel bileşenler olarak kullanılabilir.


Aroma Terapi Mumlar hakkındaki makalemi okumak için:
Comments


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page