top of page

KÜBİZM

Kübizm sanat akımını doğmasını tetikleyen Cezanne'ye göre doğada gördüğümüz her şey geometrik bir anlatımla ele alınabilir. Kübistler s anatın doğanın bir kopyasının olmadığını. yalnızca ona paralel gittiğini vurgularlar.


Pablo Picasso, Avignonlu Kızlar, 1907Üç boyutlu nesneleri iki boyutlu yüzey üzerinde göstermenin yeni bir yoludur. Kübizme giden yolu açan bu resim alışıla gelmiş estetik kalıpları yıkmış, geleneksel güzel ve çirkin ayrımları yok eder.


Georges Braque, Büyük Çıplak, 1908istemli olarak nesneleri parçalamış ve bu parçalardan yeni resimler üretmiştir. Üç boyutlu bir objeye düzlem üzerinde geometrik olarak yeniden biçimtendirir.


Georges Braque, Masada Jilet Natürmort, 1914

Çizilmiş. boyanmış ve yapıştırılmış kağıt öğeler, bir traş bıcağının sarıli olduğu kağıt, füzen ile çizilmiş sebest çizgiler kolaj tekniği ile güzel ve devrim yaratan imgelere dönüşür.


Jacques LipchitzSağlam malzemelerin kullanılmasıyla kolajın etkisi kübizmin üç boyutlu eserleri kapyacak şekilde yayılmaya başladı.


Seated Man with Guitar, 1918
Daha fazlasını merak edenler fovizm , empresyonizm (izlenimcilik) , primitivizm ve dışavurumculuk yazılarımı okuyabilirsiniz.

Kommentare


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page