top of page

Astrolojik Göstergelerle Sana Uygun Ders Çalışma Methodu!Astrolojiye ister inanın ister inanmayın bu methodu denemek size bir şeyler katabilir.


Merkürün yönettiği konulardan birkaçı akıl, zeka, iletişim, öğrenme stilleri, beynimizin nasıl çalıştığıdır. Aynı zamanda plan/program işlerini, derslere nasıl adapte olduğunuzu ifade etmektir.


Merkür'ün Retro Olması durumunda daha içe dönük, çekingen ve iletişim kurmaktan kaçınan veya zorlanan bir tipi işaret edebilir. Öğrenme konusunda sıkılgan bir yapı verebilir. Haritanızda Merkür retroda ise diğerlerinden bir tık daha fazla çabalamanız gerekebilir.


Öncelikle Merkür burcunu bilmeyenler buradan bilgilerini doldurarak öğrenebilirler. Doğum saatinizi bilmenize gerek yok! Bu yazıda çok temel ele alacağım. Şimdilik merkür burcunuzu bilmeniz yeterli.


Artık Merkür Burcunuzu bildiğinize göre motivasyon şeklinizi öğrenmeye geldi.


♈ Merkür Koç


Dikkatiniz kolay dağılabilir. İlginizi çekmeyen konuları hiç çalışmayarak pas geçebilirsiniz. Hareket alanınız kısıtlandığında veya uzun süre hareket etmediğinizde rahatsız hissedebilirsiniz. Bu yüzden masa başında çalışmak sıkıcı gelebilir.

İlkokul-lise hayatınız sürekli soru sorarak geçmiş olabilir ve sevmediğiniz dersleri dinlememiş olabilirsiniz. Dikkatinizi çeken konuları fazla derinden araştırıp diğerlerini (zorunda olsanız bile) hiç araştırmamış olabilirsiniz.

Not tutmayı sevmiyor olabilirsiniz, daha çok yüz yüze iletişim size göre olabilir. Not tutarken bile her detayı yazmak yerine özet şeklinde çıkarabilirsiniz veya kendiniz üşendiğiniz için başkalarının çıkardığı notları satın alıyor olabilirsiniz.

》Nasıl çalışmalı?


1) Ders videoları! Merkür veya 3. ev Koç kişileri kitaptan uzun uzun bir şeyler okumak yerine birinin ona konuyu anlatmasını tercih edebilir. Bu yüzden video izleyerek çalışmak size göre olabilir, size ders anlatması için bir arkadaşınıza rica edebilirsiniz.

2) Deneme-yanılma! Sizin için bir şeyleri öğrenmenin en etkili yolu kendiniz denemektir. Eğer deneme yapabileceğiniz bir konu varsa kesinlikle yapın. Sonuçları kendi gözlerinizle görün. Başkasının anlattığı ile kalmayın.

3) Tartışma! Birileri ile konuyu tartışın. Kendi görüşünüzü değiştirmek sizin için zor olabilir, kendinizi haklı görmeye meyilli olabilirsiniz. Bu yüzden farklı fikirler duymalısınız. Etrafınızdakilerin fikirlerini sorun ve tartışın.


♉ Merkür Boğa


Belli bir konuda bir yargıya varmanız uzun sürer ancak sabit olur. Dikkatinizi topladığınızda kolay kolay dağılmaz, dağıldığında da toplamakta zorlanabilirsiniz. Ortam ve ortamın düzeni dikkatinizi en çok etkileyen olgulardır.

İlkokul-lise hayatınız uçlarda olabilir. Ya çok başarılı, çalışkan ya da fazla miskin, tembel bir öğrenci olabilirsiniz. Rahatınız bozulduğunda çalışmak istemeyebilirsiniz. Aç/susuz olmak, stresli olmak gibi şeyler verimliliğinizi düşürebilir.

Ortam koşulları fazla dikkat dağıtıcı olabilir. Sürekli burnunu çeken biri, karnınızın ağrıması, odanın çok sıcak olması gibi şeyler sizi direkt etkileyebilir. Bu tür olaylar motivasyonunuzu gereğinden fazla düşürüp pes etmenize sebep olabilir.

》Nasıl çalışmalı?


1) Uygun şartları sağlayın! Dikkatinizi dağıtacak hiçbir olguya yer vermeyin. Güzel bir uyku çekin, karnınızı doyurun, lavaboya gidin, tüm mesajlara dönün ve yarım kalan işleri bitirin; ondan sonra derse oturun.

2) Uygun ortamı bulun! Ev ortamı, özellikle de yatağa yakın bir çalışma masası size yaramayabilir. Her an miskinleşebilirsiniz ve uykunuz gelebilir. Mümkünse kütüphaneye gidin, imkan yoksa yataktan uzakta çalışın.

3) Tek başına çalışın! Grup ortamı caydırabilir. Başka insanların olması sizi daha eğlenceli olan gırgır/şamata işlerine yöneltebilir. Arkadaşlarınızdan uzak durun ve kendi başınıza çalışın.


♊ Merkür İkizler


Yönetici burcu olan İkizler'e yerleşmiş bir Merkür, tıkır tıkır çalışan zihin göstergesidir. Hareketli ve aktif bir öğrenme süreciniz olabilir, ilginizi çeken şeyleri çok fazla araştırabilirsiniz.

Meraklı ve biraz da geveze bir öğrenci olabilirsiniz. Ezber yeteneğiniz kuvvetlidir. Özet çıkarmayı, not tutmayı seviyor olabilirsiniz. Ders çalışırken (özellikle de sevmediğiniz derslerde) sıkılsanız bile çalışmaya devam etmeye yatkın olabilirsiniz.

Tarafsız ancak sorgulayıcı bir yönünüz olabilir. Öğretmeninizin dediği çoğu şeye muhalefet olabilirsiniz. Araştırma yapmak size göre çok keyifli olabilir. Sözel zeka/sözel derslere düşkünlük verebilir.

》Nasıl çalışmalı?


1) Not tutun! Konuları çalıştıktan sonra özet şeklinde notlar tutmak ezberlemenize yardımcı olabilir. Ders notlarınızı başkalarıyla paylaşıp (hatta satıp) yardımcı olabilirsiniz.

2) Araştırma yapın! Derste ilginizi çeken bir konuyu derinlemesine araştırın, yüzeyselde takılı kalmayın. Böylelikle daha iyi anlarsınız ve ezberlemeniz çok daha kolaylaşır.

3) Grup halinde çalışın! Bir grup insanla çalışmak enerjinizi yerine getirecektir ve sizi motive edecektir. Başkalarıyla fikir alışverişi yaparak çalışın ve hatta onlardan ders dinleyin.


♋ Merkür Yengeç


Güçlü bir hafıza verebilir. Geçmişi ve geçmişte yaşananları kolay hatırlayabilirsiniz. Sözel zekanız kuvvetli olabilir (özellikle tarih dersi). Ezberci bir yapınız olabilir.

Olguları sorgulamadan ezberlemeye yatkın olabilirsiniz. Derslerde ya çok tembel, ya çok çalışkan olabilir; ortayı bulmakta zorlanabilirsiniz. Çok çalışmanız gerektiğinin farkında olmak da sizi aksine itebilir.

Stres altında kolay çalışamayabilirsiniz. Aklınızı kurcalayan meseleler motivasyonunuzu çok düşürebilir. Motivasyonunuz düştüğünde tekrar toparlanmak size çok zor geliyor olabilir. Duygusal destek görmediğinizde bozulabilirsiniz.

》Nasıl çalışmalı?


1) Temiz zihin! Zihninizde sizi meşgul edecek hiçbir şey olmamalı. Biriyle kavgalı olmamalı ya da sizi üzülecek olaylar yaşamamalısınız. Bu yüzden sınava hazırlananlar bu tür gerginliklerden her türlü uzak durmalısınız.

2) Ezberlemeyin, sorgulayın! Her şeyi ezberlemek sizi başarılı bir öğrenci yapsa da sınav bittiğinde tüm bilgileri unutma ihtimaliniz çoktur. Salt ezber yerine araştırma yaparak öğrenin, her bilgiyi olduğu gibi kabul etmeyin.

3) Motivasyon! Bir kere düştüğünüzde toparlamak zor olduğu için etrafınızdaki toksik insanları hayatınızdan atın. Toparlanmak için meditasyon yapabilir ya da size destek veren kişilerle vakit geçirebilirsiniz.


♌ Merkür Aslan


Özellikle sizden daha küçük kişilerle iletişim kurma konusunda yetenekli olabilirsiniz. İnsanların ihtiyaçlarına göre rehberlik yapabilirsiniz. Başkalarına bir şeyler öğretirken kendiniz öğrenebilirsiniz.

İlkokul ve lise hayatınızda kolay sıkılan bir yapı ve ders çalışma konusunda isteksizlikler baş gösterebilir. Özellikle sayısal derslerde çaba göstermiyor olabilirsiniz. Bir konuyu anlamayınca kolay pes ediyor olabilirsiniz. Başka hobilere yönelebilirsiniz.

Kendi fikrinizi en doğru olan kabul ederek size katılmayan kişilere gıcık olabilirsiniz. Öğretmene göre ders yargılamanın en çok olduğu gruptur. Öğretmeni sevmeyince dersi de sevmeyebilirsiniz.

》Nasıl çalışmalı?


1) İyi öğretmen seçin! Öğretmeninizi iyi seçmelisiniz çünkü ona aldığınız tavır derse yansıyabilir. Gerekirse özel ders alın veya iyi anlaştığınız bir arkadaşınızdan size anlatması için rica edin.

2) Hareketli olmak! Sürekli masa başında oturmayın çünkü canınız kolay sıkılacaktır. Gerekirse gezin, gezerek notlarınızı okuyabilirsiniz. Sık sık ancak kısa molalar verin, pomodoro tekniğine göz atabilirsiniz.

3) Başkalarına anlatın! Başkalarına sunum yapacak gibi hazırlanıp arkadaşlarınıza/ailenize ders anlatabilirsiniz. O hazırlık aşamasında tahmin ettiğinizden çok daha fazla şey öğreneceksiniz.


♍ Merkür Başak


Üstüne düşüldüğünde sayısal zeka veren konumdur. Başkalarına bir şeyler anlatmak, öğretmek sizin için çok zevkli olabilir. Kendinizde kusur bulmaya fazla eğilimli olabilirsiniz. Anlamadığınız yerlerin üstüne düşmeyebilirsiniz.

En ufak hatanızda veya anlamadığınız noktada dersi bırakabilirsiniz. Çabuk pes eden bir yönünüz olabilir. Hevesiniz kolay geçebilir. Sorumlulukları erteleme eğilimi gösterebilirsiniz.

İlkokul ve lise hayatınızda düzenli ders çalışmak isteyebilirsiniz ve plan yapmak çok hoşunuza gidiyor olabilir ancak bunlarda istikrar sağlayamayabilir, planlarınıza uyamayabilirsiniz.

》Nasıl çalışmalı?


1) Kendinize güvenin! Hatalarınız olabilir veya her konuyu anlamayabilirsiniz. Anlamadığınız noktada başkalarından yardım isteyin, video izleyin. Kendinize "aptal" damgası yapıştırmayın.

2) Genele dikkat edin! Detaylarda takılı kalmayın. Aklınızı kurcalayan yerleri araştırın ancak kafanızı ona takmayın. Konuyu genel olarak ele alın, yüzeysel alınan notları da okuyun. Konuya hakim olmaya önem gösterin.

3) Ertelemeyin! Bir şeyi anlamadığınızda hemen geçip ertelemek yerine üzerine gidin, daha fazla çalışın. Gerekirse diğer kitapları kaldırın ve kendinizi o konuya çalışmaya zorlayın. Başka işlere yönelmeyin.


♎ Merkür Terazi


Öğretmenlerle arası iyi olan kişileri gösterir. İnsanların fikirlerine saygı duyarsınız ve konulara objektif yaklaşmaya özen gösterirsiniz. Grup projelerinde başarılı olabilir, kolaylıkla uyum sağlayabilirsiniz.

Stres yaptığınız zamanlarda odaklanmanız zorlaşabilir ve rekabet içeren ortamlarda gerilebilirsiniz. Sınav notlarının herkese açık yayınlanması gibi olaylar sizi rahatsız edebilir. Başkalarıyla yarışma durumundan hoşlanmayabilirsiniz.

İlkokul ve lise hayatınızda yine rekabet içeren durumlardan kaçınmış olabilirsiniz. Öğretmenlerinizin en sevdiği öğrenci olabilirsiniz. Grup projelerine bolca katılmış ve yönetmiş olabilirsiniz.

》Nasıl çalışmalı?


1) Kendinizi kıyaslamayın! Birileriyle yarıştığınızı düşünmek yerine sadece kendi başarınıza odaklanın. Kimseyi geçmeye çalışmayın, bir önceki yaptığınızın üstüne çıkmak için çabalayın.

2) İnsanlarla beraber çalışın! Bir grup arkadaşınızla beraber çalışmak size motivasyon sağlayacaktır. Onlara ders anlatabilir, aynı programı takip edebilirsiniz. Beraber ilerlemek hevesinizi arttırır.

3) Renkli notlar! Ders notlarınızı gözünüze hitap edecek şekilde hazırlayın. Renkli kağıt kullanabilir, fosforlu kalemlerle çizebilirsiniz. El yazınızın güzel olması da dikkatinizi çekecek ve sizi motive edecektir.


♏ Merkür Akrep


Fazla sorgulayıcı bir yapınız olabilir, öğrendiğinizin doğru olup olmadığını araştırıp kendiniz görmek istersiniz. Kendi doğrularınızı bulduğunuzda da onlardan vazgeçmekte zorlanabilirsiniz.

İlkokul ve lise döneminde öğretmenlerinize karşı gelebilirsiniz. Başına buyruk bir tavrınız olabilir. Çalıştığınız takdirde diğerlerine zor gelen derslerde başarılı olma ihtimaliniz onlara göre yüksektir.

Kolay sıkılmazsınız ancak sizin için masanın başına oturmak zordur. Kendinizde o motivasyonu bulamayabilirsiniz. Bir kez oturduğunuzda ve odaklandığınızda, odağınızı sabit tutmak sizin için kolay olabilir.

》Nasıl çalışmalı?


1) Kendinizi zorlayın! Derse başlama konusunda zorlansanız da kendinizi buna zorunda bırakın. Telefonunuz dahil dikkat çeken her şeyi kapatın ve çalışmasanız bile masanın başına oturun. Bir süre sonra adapte olacaksınız.

2) Kendinizi öğrenmeye açın! Başka insanların fikirleri sizi geliştirir, değiştirir. Emin olmazsanız yine araştırın ancak başkalarıyla fikir alışverişinde bulunun. İnsanların size bir şeyler öğretmesine, ders anlatmasına izin verin.

3) Kendi planlarınızla, tek başınıza çalışın! Bireysel planlar yapmak sizi daha çok geliştirir. Başkalarının hazırladığı programlar yerine kendinize özel plan yapın ve onu uygulayın. Tek başınıza daha iyi hissediyorsanız onu tercih edin.


♐ Merkür Yay


Odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz. Bir konuya kendinizi vermeniz çok zor, dikkatinizin dağılması çok kolay olabilir. Hafızanız istediğiniz kadar kuvvetli olmayabilir. Sayısal derslere yatkınlık verebilir.

Masa başında sabit durmak sizi açmayabilir ve sabit durduğunuz anlarda canınız sıkılabilir. Uzun uzun paragrafları sabırla okumak size göre olmayabilir. Yüz yüze iletişimle daha iyi öğrenirsiniz.

İlkokul ve lise döneminde sorgulayıcı ve meraklı biri olabilirsiniz. Bir konuyu derinlemesine öğrenmek ve mantığını kavramak isteyebilir, ilginizi çeken konuları saatlerce araştırabilirsiniz.

》Nasıl çalışmalı?


1) Odaklanın! Odağınızı çalan her şeyi yok edin. Telefonunuzu kapatın ve ders bitene kadar bakmayın. Masanızı düzenli tutun. İnsanlardan uzak bir yerde olun, odağınızı en çok çalan şey bu. Muhabbete dalmaktan kaçının.

2) Düzenli olun! Dağınık bir çalışma tarzınız olabilir. Bir plan yapın ve ona uymak için kendinizi zorlayın. Ani enerji patlamaları ile hareket etmeyin. Her gün aynı miktarda ders çalışın. Ders notlarınızı karışık almayın, organize edin.

3) Özel ders alın! Özel bir öğretmenle beraber çalışmak size daha iyi gelebilir. Aklınızdaki birçok soruyu özel olarak sorabilir ve cevap bulabilirsiniz. Toplulukla ders öğrenmek zor gelebilir, sorularınıza cevap alamamak şevkinizi kırabilir.


♑ Merkür Oğlak


Sabır sahibi bir okuyucu olabilirsiniz. Yüz yüze iletişim yerine okuyarak öğrenmek daha kalıcı olabilir. Ders notları tutabilir, renkli kalemlerle süsleyebilirsiniz.

Bir program yapıp ona bağlı kalmak sizi daha disiplinli bir yapıya sokabilir. Dağınık bir çalışma stili verimliliğinizi düşürebilir ve zamanla tembelleştirebilir. Sıkıldığınızda devam etmek çok zor gelebilir hatta bırakabilirsiniz.

İlkokul ve lisede uykuya olan düşkünlüğünüzden erken kalkmakta zorlanmış, sabah derslerinden verim alamamış olabilirsiniz. Bu motivasyonunuzu düşürmüş ve derslerden soğutmuş olabilir. (kendi gözlemim)

》Nasıl çalışmalı?


1) Dengeli yaşam! Uyku düzeniniz bozuk olabilir, düzene sokmaya çalışın. Hiçbir şeyde (çalışma süresinde de) aşırıya kaçmadan, dozunda yapmayı öğrenmelisiniz. Kendinize fazla yüklenmeyin, dengeli çalışın.

2) Okuyarak çalışmak! Kendinize düzenli ders notları çıkarın ve onları sürekli okuyun. Aynı zamanda kitap okumak hafızanızı güçlendirecektir. Ders notlarını tekrar tekrar ve yatmadan hemen önce okumak işinize yarayacaktır.

3) Yenilgiyi kabul etmek! Çoğu Oğlak konumunun sorunu budur ancak aşmalısınız. Başarısız olmak hayatın sonu değil, tekrar deneyebilirsiniz. Motivasyonunuzu bu sebeple kaybetmeyin. Çalışmaya devam edin.


♒ Merkür Kova


Aklınız değişik fikirlerle dolu olabilir, dikkatinizi derse veremeyebilirsiniz. Dikkat dağınıklığınız olabilir. Fikirlerinizi dikte edebilir, değiştirmek istemeyebilirsiniz. Kolay sıkılan yapınız olabilir.

Ders çalışırken canınız çok sıkıldığı için bırakıp bilgisayar oyunu oynamaya gidebilirsiniz. Merkür Kova'lar ders çalışmaktan en haz etmeyen gruptur kanımca. Zihninizi bir konuya odaklamakta çok zorlanabilirsiniz.

Fazla sorgulayıcı yapınız yüzünden bilgileri reddedip kendiniz araştırmak isteyebilirsiniz. Öğretmenlerinizle ya da ders çalıştığınız arkadaşlarınızla tartışabilir, kendi isteklerinize/planlarınıza uymalarını bekleyebilirsiniz.

》Nasıl çalışmalı?


1) Kendiniz araştırın! Herkese karşı çıkmak yerine aklınızı kurcalayan konuları internetten araştırın, kendiniz öğrenin. Başkalarına da öğretin. Aklınızda daha çok yer edinir.

2) Bilgisayarı/telefonu bırakın! Teknolojiyle bağlantınızı kesmelisiniz. Özellikle oyunlarla aranız sıkı fıkı olabilir. Ders çalışırken hepsini kapatın, gerekirse hesaplarınızı silin. Dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

3) Derste dersi dinleyin! Biri size ders anlatırken başka şeyler düşünmek yerine onu dinleyip not alın. Ders anında not almak faydalı olabilir, defterlerinizi düzenli tutmaya çalışın.


♓ Merkür Balık


Dalgın bir zihniniz olabilir. Derste dikkati en çok dağılan grup Merkür Balık'lardır. Her sabah okula gitmek size iyi gelmeyebilir. Bir şeyi yapmaya zorlanmak sizi aksine itebilir. Buna rağmen çok zeki olabilirsiniz.

Bir plan yapmak ve ona uymak size göre olmayabilir. Ani motivasyonla bir işe başlamak ve kolayca bırakmak sorununuz olabilir. Sevmediğiniz derslere çalışmak çok zor gelebilir, o dersleri direkt bırakabilirsiniz.

Derste odağınızı toplamakta çok zorlanabilirsiniz. Stres altında motivasyonunuzu kolayca kaybedebilirsiniz. Ruh haliniz müsait olmadığında ders dahil hiçbir şeye odaklanamayabilirsiniz.

》Nasıl çalışır?


1) Özel eğitim! Bir toplulukla eğitim almak değişken kardeşiniz Yay gibi size de iyi gelmeyebilir. Özel ders almak veya ders videoları dinlemek sizi konuya daha çok odaklar, birinin direkt size konuşması dikkatinizin dağılmasını önler.

2) Rahat ortam! Rahatsız ortamlarda (çok sessiz bir kütüphane, kalabalık bir sınıf) gerilebilirsiniz. Daha rahat olabileceğiniz ortamlarda (ev, tek başına olduğunuz bir sınıf) ders çalışmak size daha iyi gelebilir.

3) Sağlıklı ruh hali! Kafanızı kurcalayan bir durum olmamasına dikkat edin. Modunuzun yüksek olması sizi ders çalışırken daha çok odaklayacaktır. Üzgünseniz öncelikle ruh halinizle ilgilenin.


Bu yazının burçlar kısmı alıntıdır.


Merak edenler için Gezegensel Klavuz yazımı mutlaka okumalısın!


Comments


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page