top of page

Oyunda Para Ustası: Finansal Özgürlüğe Giden 7 Basit Adım


Tony Robbins, insanlara ilham verme ve hayallerine ulaşmalarına yardım etme yeteneğiyle tanınır. Motivasyon konuşmacısı, kişisel finans eğitmeni, yaşam koçu ve yazar olarak tanınan bir yüz ve paylaşacak birçok başarı öyküsü var. Marc Benioff tarafından yazılan Oyunda Para Ustası: Finansal Özgürlüğe Giden 7 Basit Adım (Money Master the Game: 7 Simple Steps to Financial Freedom) kitabının girişi bu noktayı göstermektedir. Bu kitap, Tony Robbins'in bilgeliğini ve dünyanın en parlak 50 finans dehasını bir araya getirerek insanların olağanüstü bir yaşam yaratmalarına yardımcı oluyor. Money Master the Game paradan daha fazlası hakkındadır, okuyucunun olağanüstü bir hayat yaratmasına yardım etmekle ilgilidir!Finansal Özgürlüğe Giden Yedi Basit Adım


Money Master the Game'de Robbins, finansal, kişisel ve profesyonel olarak rahat ve güvenli bir hayat yaşamak için alınması gereken yedi eylemi özetliyor:


 1. Hayatınızın en önemli finansal kararını verin

 2. İçeriden biri olun: Oyuna girmeden önce kuralları öğrenin

 3. Oyunu kazanılabilir hale getirin

 4. Hayatınızın en önemli yatırım kararını verin

 5. Bir ömür boyu gelir planı oluşturun

 6. %001 gibi yatırım yapın

 7. Sadece yap, tadını çıkar ve paylaş!


Bu basit adımlara bağlı kalarak, finansal başarının ve kişisel huzurun tadını çıkarabilirsiniz.

Hayatınızın en önemli finansal kararını verin: Geleceğinize yatırım yapın. Amerika'nın özel sektör işgücünün sadece yaklaşık yarısı bir emeklilik planı kapsamındadır. Olanlar, yüksek ücretler alan bir 401(k) planına yatırım yapabilirler. Finansal geleceğinize tasarruf ve yatırım yapma kararını verin ve sahipliğini alın. Birçok yatırımcı, belirli yatırımlara bağlı yüksek ücretler ve komisyonlar nedeniyle önemli ölçüde kaybeder.


İçeriden biri olun: Oyuna girmeden önce kuralları öğrenin . Yatırım oyununu çevreleyen birçok efsane vardır ve bu efsaneler genel halkı karanlıkta tutmak için pazarlanmaktadır. Yüksek maliyetli yatırım fonları sadece bir sorundur. Piyasayı yenmenin bir hilesi veya sırrı olduğunu düşünmek gerçekçi değil. Yüksek maliyetli yönetilen fonlar nadiren piyasayı yener. Aslında, 1984'ten 1998'e, tam 15 yıl boyunca, 200 fon yöneticisinden sadece sekizi Vanguard 500 Endeksini yendi. Aktif olarak yönetilen yatırım fonlarıyla ilgili yatırım ücretleri, ödenmesi gereken küçük bir bedel değildir. Yuva yumurtanızın yüzde 50 ila 70'ini vermenize kadar ekleyebilirler. Yatırımlarınızı seçmenize ve yönetmenize yardımcı olacak bir maliyet hesaplayıcı için www.PersonalFund.com adresini ziyaret ederek emekliliğinizin ve yatırımlarınızın kontrolünü elinize alabilirsiniz .


Oyunu kazanılabilir hale getirin . Finansal güvenceye ulaşmak için ne kadar yıllık gelire ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Ortalama bir ABD hanesi parasını barınma, ulaşım, gıda, sigorta, kamu hizmetleri, giyim, sağlık, eğlence ve eğitime harcıyor. İhtiyaçlarınızı karşılamak için yılda ne kadara ihtiyacınız var? 2014 Princeton Üniversitesi-Chicago Üniversitesi araştırmasına göre, Amerikalıların yüzde 40'ı ihtiyaçları olsa 2.000 doları bulamayacaklarını söylüyor . Hayatta karşınıza çıkabilecek beklenmedik kayıpları atlatabilmeniz için bir acil durum fonuna sahip olmanız gerekir. Bunun ötesinde, ipoteğinizin ödendiği, kamu hizmetlerinin, gıda, ulaşım ve sigorta masraflarınızın karşılandığı bir konuma gelmek sizi kazanan bir konuma getirir.


Hayatınızın en önemli yatırım kararını verin . Çeşitlendirme taahhüdünde bulunun ve servetinizi korumak için nereye yatırım yapacağınızı bilin. Emeklilik ve tahvillerden borsa ve CD'lere kadar yatırımcılar için birçok seçenek var. Bu yatırım fırsatlarının her birinin ücretlerini, cezalarını, sınırlamalarını ve faydalarını bilmek önemlidir. Örneğin, federal hükümet faiz oranlarını düşük tuttuğu için tahviller kötü bir üne kavuştu. Ancak çoğu uzman, tahvillerin tüm ekonomik ortamlarda iyi çalışabilecek bir portföyün temeli olduğunu kabul eder. Emekli maaşları, doğru yapılırsa bir emeklilik planı olarak çalışabilir; ancak, birçok emeklilikle ilgili ücretler ve cezalar onları kötü bir yatırım haline getirir. Kontrolü ele almak, araştırmanızı yapmak ve doğru yatırım araçlarını ortaya çıkarmak size kalmış.


Bir ömür boyu gelir planı oluşturun. 65 yaşındaki Ray Dalio, yatırımcılara her ekonomik dönemde doğru tahvil, hisse senedi, emtia ve altın karışımıyla nasıl başarılı olacaklarını gösteren All Seasons stratejisi adlı bir strateji oluşturdu. 1970'lerde NYSE'de katip olarak reşit olan Dalio, boğa ve ayı piyasalarını gördü. Gelgitler hızlı ve beklenmedik bir şekilde değişti. Yale'in baş yatırım sorumlusu David Swensen, “başarıya ulaşmanın tek yolu geleneksel olmayan bilgeliktir. Sürüyü takip et, hiç şansın yok.” Gayrimenkulü düşünün. 2000'lerin başında Amerikalılar (az parası olanlar dahil) ellerine geçen her şeyi satın alıyorlardı. Ancak sadece faiz oranları düşük olduğu için ev almıyorlardı. Faiz oranları 2009'da daha düşüktü ve alıcılar evlerini başkasına veremezdi. Fiyatlar hızla yükseldiği için insanlar patlama sırasında satın aldı.

Varlık fiyatlarını hareket ettiren dört şey vardır: enflasyon, deflasyon, artan ekonomik büyüme ve azalan ekonomik büyüme. Beklenenden daha yüksek bir büyüme gerçekleştiğinde, bunu yakında beklenenden daha yüksek bir enflasyon takip edecektir. Beklenenden düşük büyüme gerçekleştiğinde, bunu beklenenden düşük enflasyon takip edecektir. Dalio'ya göre dört ekonomik mevsim vardır ve günlük hayatınızın bir parçası olan ekonomik göstergelere dikkat ederek yarının getirecekleri için bugün yatırım yapmak için öngörüye ihtiyacınız vardır.


Tüm Mevsimler strateji şu şekildedir:

 • yüzde 30 stok

 • yüzde 40 uzun vadeli tahvil

 • Yüzde 15 ara ABD tahvili

 • yüzde 7,5 emtia

 • %7,5 altın

S&P stratejisine karşı All Seasons stratejisinin sonuçları bu kitapta ele alınmaktadır.

%001 gibi yatırım yapın . Robbins, Carl Icahn'dan Warren Buffett'a ve John Bogle'a kadar birçok milyarderle röportaj yaptı.


Her birinin farklı bir yaklaşımı olmasına rağmen, hepsinin en az dört ortak saplantıyı paylaştığını buldu:

(1) para kaybetmeyin,

(2) çok kazanmak için biraz risk alın,

(3) öngörün ve çeşitlendirin ve

(4) asla bitirmedin


Sadece yap, tadını çıkar ve paylaş. Robbins, bu ilginç kitabı okuyucuya sadece kendisinin yapabileceği şekilde ilham verecek şekilde özetliyor. Okuyucuları teknolojik trendler hakkında bilgi edinmeye ve bu trendleri kullanarak yatırım yapacakları geleceğin kontrolünü ele geçirmeye teşvik ediyor. Sorunlarımız dalga dalga gelirken, bu sorunların çözümleri de dalga dalga geliyor. Robbins, okuyucularına bilgi edinmeleri, kontrolü ele almaları ve geri vermeleri için ilham veriyor.


600'den fazla sayfayla Money Master the Game okunmaya değer. Kazanılan bilgi paha biçilmezdir. Yatırım yapmaktan kaçınan veya finansal başarı ihtimalinin kendilerine karşı olduğunu düşünen milyonlarca "ortalama" Amerikalıya şiddetle tavsiye ediyorum. Benim için özellikle ilham verici olan, Robbins'in Vanguard'ın kurucusu John Bogle ile yaptığı röportajdı. En büyük başarısızlıklarından biri, Vanguard'ı yaratmasına ve "Ortalama Joe"ya, birçok finansal danışmanın kâr ettiği bir dünyanın gizemini çözen uygun fiyatlı yatırım yoluyla finansal olarak büyüme fırsatı vermesine yol açtı. Bunu okuma listenize ekleyin!Comentarios


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page