top of page

Profesyonel Öğrenme

Öğrenmek bir beceridir fakat geliştirilebilir olduğunu es geçemeyiz. Tamam, yani merak böceği tarafından ısırıldınız. Şimdi ne olacak? Okul yılları bizi buna gerçekten hazırlamadı. Araştırma ve öğrenmenin "eski yolu" maalesef artık etkili değil.


Yeni, dijital gerçekliğimize uyarlanmış "yeni bir yola" ihtiyacımız var. Bu konu, herhangi bir şey öğrenmek için bir kaç tavsiye:


Öğrenme planı için altı adım:


1.Tanımla ve Oluştur

2.Araştırma

3.Oyundaki Görünüm

4.Etkileşim Topluluğu

5.Öğret

6.Yansıt ve İncele

Genel yapı sabittir, ancak uygulamasının dinamik ve yinelemeli olması amaçlanmıştır. Adımları birlikte inceleyelim...


1.Farket(Tanımla) & Yap (Oluştur)


Notasyon kullanın: Konuyu belirleyin ve hakkında bildiğiniz her şeyi yazın. Konuyu sayfanın en üstüne koyun ve mevcut bilginizin kapsamını altına bırakın.


Paradoks olarak yaklaştığımızda , bildiklerinizi yazmakla başlamak, bilmediğinizi vurgulamanın en iyi yoludur. Bu ilk eylem, konuyla ilgili bilgi ve anlayışınızdaki tüm boşlukları vurgular. Buradaki amaç, sahneyi kurmaktır, eksikleri doldurmadan önce kurmak.


2.Araştırma:

Eğlence burada başlıyor. Araştırma için en etkili strateji: yatay başlayın, sonra dikey gidin.


Yatay = Genişlik Dikey = Derinlik


detaylandıracağım:


Yatay başladığınızda, konunun tüm genişliği boyunca bilgi toplarsınız. Bu size "tüm alanı görme" kapasitesi verir; konunun yüzey düzeyinde bir haritasını çizer. Yatay araştırmayı basit tutun: Google ve Wikipedia ikisi de harika araçlardır.


Yatay bilgileri belgelemek için not alma çalışma alanınızı kullanın. Dikey gittiğinizde yolculuğunuzu odaklamak için kılavuz olarak kullanışlı olan yatay bilgileri sağlayan temel kaynaklara dikkat edin (yani Wikipedia dipnotlarına bakın).


Dikey araştırma tarihsel olarak çok daha zorlayıcıydı - bir konuyla ilgili saatlerce uzun, yoğun kitaplar bulup okumak. Ancak Bilgi Çağında, çok daha yüksek zaman avantajı sağlayan çeşitli araçlara sahibiz. Reddit , Bültenler/Makaleler , Podcast'ler Uzman Ağları , Kitaplar


Reddit: Konunuzu arayın, alt dizinleri ve konuları bulun, yorumları okuyun, bağlantılara tıklayın.


Twitter: Otorite figürlerini bulun, yazılarını veya yorumlarını okuyun; Daha fazlasını istiyorsanız DM atın.


Bültenler: Konuyla ilgili düşünce liderleri bir tane yazıyor, o yüzden okuyun. Ayrıca ne tükettiklerini de okuyun ( Bunun için Favorileri kullanın).


Podcast'ler: Birincil kaynaklara odaklanın (kurucular, liderler, girişimciler, mentörler vb.); kesmek için 1.25x veya 1.5x hızda dinleyin.


Uzman Ağları: Genellikle ücretsiz deneme süreleri alabilir veya uzman görüşme dökümlerini uygun maliyetli bir şekilde okuyabilir/dinleyebilirsiniz.


Kitaplar: Eski yoldan okumayın (baştan başa); sizi yakalayan bölümleri veya bölümleri bulun, oraya dalın. Bu altı dikey araştırma aracı sizi uzun bir yol kat edecek. Ya da bir diğer tavsiye çapraz okuma yapın, bir kaç kitap belirleyin ve her zihniniz yorulduğunda bir diğerine geçerek beyninizi dinlendirin.


3.Öğrenme kapasitenizi hızlandırmak istiyorsanız;


Oyuna biraz renk katın. Öğrenmenizin risklerini artırır. Daha derin teşvikler oluşturmak için davranışsal bir numaradır. Para ve zaman yatırımı yapmak. Çoğu insanın olduğu yerde saymasının en büyük nedeni budur gelişmek için kendilerine yatırım yapmazlar.


Her hangi bir konu hakkında bir makale yazmak ister misiniz?


Bunu herkese açık olarak taahhüt et (kendimi yazmaya zorlamak için bunu her zaman yapıyorum!).


Bahisleri artırmanın yanı sıra, oyundaki görünüm sizi topluluk perspektifinden "içine" sokar. Dışarıdan bakarak asla o kadar çok şey öğrenemeyeceksin. İçeri girmen gerek. Oyundaki görünüm, topluluğa katılma biletinizdir. Artık girdiğine göre, meşgul olma zamanı.


4.Etkileşim Topluluğu


Öğrenme toplumsaldır, bireysel değildir. Öğrenmeyi hızlandırmak için toplulukla etkileşim kurun. Yeni bir dil öğrenmiş olan herkesin bildiği gibi, konuşmak inanılmaz derecede güçlü bir yoldur. Örneğin; Yetkililerle konuşun, Telefon arkadaşları


Konuyla ilgili birkaç yetkili bulun: DM, e-posta, onları arayın, sorular sorun. 3-5 arkadaşınızı arayın ve öğrendikleriniz hakkında konuşun. Bilginizdeki boşlukları ortaya çıkaran sorular soracaklar ve sizi daha derin düşünmeye zorlayacak fikirleri işaret edecekler.


5.Öğretmek


Öğrenmek istiyorsan öğret.

Feyman teknik: Öğrendiklerinizi birkaç kişiye açıklamak için basit bir dil kullanın (jargon veya kısaltma yok!) 5 yaşındaki bir çocuğa anlatamıyorsanız, muhtemelen yeterince iyi anlamamışsınızdır (henüz).


6.Yansıt ve İncele

Öğrenme süreci yinelemeli ve akıcıdır. Bilginizdeki açığa çıkan boşlukları düşünün - onları doldurmak için daha derine inin. Not alma çalışma alanınızı gözden geçirin. Yeni öğrendiklerinizin tam bir resmini elde etmek için uzaklaştırın.


Özetlemek gerekirse, herhangi bir şey öğrenmek için:


1.Tanımla ve Oluştur

2.Araştırma

3.Oyundaki Görünüm

4.Etkileşim Topluluğu

5.Öğret

6.Yansıt ve İncele


Yapmanız işleri daha kolaylaştıracaktır.

Comments


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page