top of page

Sizi Anında Sosyal Olarak Daha Güvenli Yapan 8 Küçük ŞeyYıllarca süre gelen sosyal kaygı, beni diğer insanlara olan güven hakkında her şeyi öğrenmeye zorladı. Kaygıya kapılmak ile sosyal etkileşimlerden zevk almak arasında inanılmaz derecede ince bir çizgi olduğunu fark ettim.


İşte öğrendiklerim:


1. Kendinden emin olmaya çalışmayı bırak


Çoğu insan, özgüven eksikliğini hissettiğinde, daha güvenli olmaya çalışarak telafi etmeye çalışır. Bu bir hata ve birçok kez düştüğüm bir hata. Herhangi bir şey olmaya çalışıyorsak, kendimize baskı uyguluyoruz.


Bu, öz bilincimizi güçlendirir ve bizi şaşırtmak ve oyalamak için zihnimize daha fazla yüklenir. Kendimize daha fazla güvenmeye çalışmak kendimize bir mesaj gönderir:


'Kim olduğumdan memnun değilim - Bir sorunum var.'


Herhangi bir şey olmaya çalışmayı bırakın bu sayede rahatlama bulacaksınız.


2. Varlığınızla dinleyin


Sosyal kaygının merkezinde sürekli olarak kendimize dikkat etme ihtiyacı yatar. Böyle endişeli olduğumuzda kendimizi yargılarız ve bu bizi gerginleştirir. Bunun yerine, dikkati başka bir yere (diğer insanlar gibi) vermeliyiz. Bu, üzerinizdeki baskıyı alır ve rahatlatıcıdır.


Başkalarını gerçekten dinlemeye odaklandığımızda, başka bir insanla çoğu kişinin yapamadığı şekilde bağlantı kurabiliriz. Çoğu insan kafasının içindedir ve etkileyici olmaya çalışır. Bunun yerine, dinleyin. Hemen daha güvende hissedeceksiniz.


3. Kendinizi 'en düzenli gerçek benliğiniz' olarak sunun


Bunu böyle söylüyorum çünkü bazı mentörler kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlamak için gösterişli, keskin kıyafetlerle dolaşmayı söyleyebilir. Yanlış. Kendinizin bilincindeyseniz, bunu daha da fazla hissedeceksiniz.


Bunun yerine, istediğiniz kadar sade olun, ancak kendinizi toplayın. Pantolonunuzda leke kalmasın. Kendinizi temiz bir şekilde sunarak kendinizi iyi hissedin. Bu, rahat bir benlik saygısı yaratır.


4. Stresli düşüncelere tahammül etmeyin


Stresli düşünceler düşündüğünüz kadar önemli değildir. Onları yalnız bırak. Bu size hemen hemen her şeyden daha çok fayda sağlayacaktır. Şu ana geri dönün. Vızıldayan sinekler gibi olumsuz düşünceleri görün.


Yüzerek geçip geçmelerine izin verin, ancak çoğu kişi gibi onları kapmaya ve akşam yemeğine davet etmeye çalışmayın. Bizi endişeli hissettiren bu düşüncelere tutunuyor.


5. Herkesin sizin gibi kusurlu ve tuhaf olduğunu anlayın


Hepimizin paylaştığı bağlantıyı görmen gerekiyor. Hepimiz bu dönen top üzerinde mücadele ediyoruz. Sosyal kaygı, diğerlerinden 'farklı hissetme' ve benzersiz olduğunuzu düşünme ortamında çok iyi ürer.


Sen benzersiz bir insan değilsin; kusurlarınla benzersizsin. Hepimizin güvensiz, kusurlu ve tuhaf olduğumuzu bilmenin getirdiği bağ duygusunun tadını çıkarın.


6. Kendinizden keyif almaya karar verin


Sosyal durumlardaki zevkiniz (her durumda) zorunlu değildir. Görev veya durum ne olursa olsun, eğlenceyi çağırın. Kendine güvenen insanlar, eğlenmeleri için her şeyin belirli bir şekilde olması gerekmediğini bilirler.


Soğuk, yağmurlu bir dağın zirvesinde yürüyüş yaptıktan sonra yorulabilir ve yine de eğlenebilirsiniz. Getirmek için tutum budur. Ne olursa olsun eğlenmek için hemen şimdi seçin. İnsanlarla birlikteyseniz, eğlenecek olan siz olun. Bunun sizi ve etrafınızdakileri nasıl kaldırdığını görün.


7. İnsanlar hakkında ilginizi çeken şeyleri arayın


Sosyal olarak gerginsek, kendimizi ve nasıl karşılaştığımızı düşünüyoruz. İçimize hayran kaldık.


Ve evet, bunda bir bencillik var. Bırak. Başka bir insandan etkilenmenin bir yolunu bulmalısın, bu senin iyiliğin için. Önünüzdeki kişinin ilginç yönlerini aktif olarak arayın.


Onlara ilgi çekici sorular sorun. Böylece ilginç hale gelirsiniz. Merak ettiğinizde, tahmin edin ne oluyor? Spot ışıkları sizden uzakta ve rahatlayacaksınız.


8. Başkalarını önemli hissettirin


Bu ince ama güçlü zihniyet değişimi hayatınızı değiştirecek. Başkalarını olumlu bir ışığa sokmanın yollarını bulun. İnsanları teşvik etmek.


Güçlü yanlarını büyütün. Destekleyici olun ve başkalarının önünde iyi görünmesini sağlayın. Sen lidersin. Artık seninle ilgili değil.


Bu, diğer insanları iyi bir ışığa sokmakla ilgilidir. Zihindeki bu değişim, sosyal deneyimlerinizi, güveninizi ve çevrenizdekilerden kazandığınız saygıyı derinden etkileyecektir.


Son olarak şunu bilin: Geçmişte sosyal olarak endişeli olmanız, bugün kendinize güvenen alışkanlıklar geliştiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Geçmişteki endişeleriniz, sosyal olarak endişeli biri olduğunuz anlamına gelmez.


Bunu biliyorum çünkü kendi dönüşümümü gördüm. Senin hakkında bir şey değil. Bu senin alışkanlıklarınla ilgili.


Kendinden emin bir hayat yaşayabilirsin. Bilmen gereken; Özünde kim olduğundur.


Commentaires


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page