top of page

Kaliteli Plan Nasıl Yapılır?Planlarımız, geleceğimiz ile alakalı hedeflerimize giden imgesel yollarımızdır. Planlama ile hedefe en doğru şekilde yaklaşabilmek mümkündür. Plan iyi mi yapılır? Plan yaparken en önce hedeflenen nokta iyi belirlenmelidir. Hedeflenen noktaya ulaşılmak planın asıl olan hedefi olmalıdır. Kişi planını, kendi karakteristik özelliklerine göre tasarlamalıdır.


Örneğin, daha ilkin hayatında tertipli olarak 15 dakika bile çalışmamış birinin, aniden günde 10 saat çalışmaya başlaması, sürdürülebilir bir plan değildir. Plan yapma işinde şahıs, öncelikli olarak limitlerini belirlemeli, daha oradan da bu limitlerin her gün küçük küçük üstüne koyarak ilerlemelidir.


Kaliteli Plan Nasıl Yapılır?

Planlarımızı yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Kaliteli bir plan iyi mi yapılır? Planlarımızı uzun soluklu iyi mi devam ettirebiliriz? Bu soruların hepsinin yanıtı için, sizlere birbirinden şahane plan yapma maddeleri hazırladık.


1) Planın Sizlere Uyduğundan Emin Olun

Yapmaya başladığınız yada başlayacağınız planın sizlere uyduğundan güvenilir olmalısınız. Planınızı düzenlerken kendinizi baz alın. Kimi planlar fazlaca detaylı, kimileri ise daha azca ayrıntılar içerebilir. Kendini tanıdığı olan biri, planının hangi aşamalarının detaylı, hangi aşamalarının ise fazlaca mütevazi olması gerektiğine karar verebilir.


Plan yapma mevzusunda başarı göstermiş olmanın ilk adımı, planı kendiniz için yapmaktır! Planı başkalarının ömür tarzlarına, şahsi inkişaf kitaplarına, motivasyon konuşmalarına, başarı seminerlerine göre değil, kendinize göre hazırlarsanız, uzun solukta daha sürdürülebilir bir plan elde edersiniz.


Örneğin, şahsi inkişaf kitaplarında yer edinen ve başarı göstermiş insanların yaşama biçimine atıfta bulunan bir senaryoya bakacak olursak; başarı göstermiş insanların devamlı sabahın en erken saatlerinde kalktığını, sabahtan gece yatana kadar bir eylem çalıştığını ve bitmek tükenmek bilmeyen iş aşklarını görebilir.


Bu misal başarı için fazlaca güzel ama sizler bu seviyeye o kişilerin bir günde geldiğini düşünüyorsanız, fazlaca yanılıyorsunuz. Hedefiniz sabah 5’te kalkmak, günde ancak 5 ila 6 saat içinde uyumak ise bunu adım adım yapmanız gerekiyor.


Diyelim ki öğlen 1’de uyanan bir şahıs plan yapma sonucu alıp, ertesi gün sabah 5’te kalkacağım diye kendi bir kaide koydu. Sizce bu şahıs sabah 5’te kalkma işini ne kadar süreyle devam ettirebilir. Eğer, siz kendinizin bunu devam ettirebileceğini düşünüyorsanız, aniden yapmanız en iyisi. Fakat, bir çok şahıs bu düzene aniden geçemez. Bu sebeple, öğlen 1 yerine, ilkin 12, sonrasında 11, ondan sonra ise 10, … devam edecek bir uyanma vakti oluşturmanız, sizlere daha iyi gelebilir.


Daha ilkin de belirttiğimiz şeklinde plan yapma işlemi için, kendinize en müsait olanı seçin. Daha ilkin asla kitap okumamış birinin, olağanüstü biçimde her gün 10 saat kitap okumaya başlaması, pek de mantıklı değildir. Bunun yerine, ilk günlerde 10 ila 15 dakika öteki günlerde ise bu süreyi arttırarak ilerlemesi, sürdürülebilirlik açısından daha mantıklıdır.


2) Yapacağınız İşlerin Zamanını Belirleyin

İnsanoğlu yapısı gereği, tembelliğe ve ertelemeye oldukca meyillidir. Aslında beynimiz bunu kendini korumak yormamak adına biyolojik olarak gerçekleştirse bile, beynimizin gelişimi için düşünsel olarak etken olmamız daha faydalı olacaktır.


Plan iyi mi yapılır? Sorusu için mühim bir öteki adım ise işleri tam olarak ne vakit yapacağınızı belirlemenizdir. Belirlediğiniz vakit aralığında işleri yapmanız, intizam açısından daha yararlı olacaktır.


Kendiniz bizzat bir vakit belirleyip, birtakım işlerinizi o vakit aralığında yapmaya başladığınız da, kendinize ne kadar oldukça vaktin kaldığına tanık olacaksınız.


3) Zamanı Etkili Kullanmalısınız

Başarıya ulaşmanın en mühim formüllerinden biri de, tarihi müessir halde kullanmaktır. Plan yapma esnasında, sizlere daha olumlu yönde geri dönüş sağlayacak halde tarihi ayarlayabilmelisiniz.


Planınız kalktığınız saatten, sizler yatana kadar etken olmalıdır. Bunun anlamı, sabah kalktığınızdan akşam yatana kadar devamlı emek harcama temposu içinde olmanız gerekliliği değildir. Hobilerinize ayırdığınız, iş yada öğrenme ile ilgilenmediğiniz, şu demek oluyor ki etken halde çalışmadığınız zamanlarda planınızda yer alırsa bütün günü kapsayan bir plan yapabilmiş olursunuz.


Plan yapma konusunda, bütün günü kapsayan ve sizlere müsait planı yaptığınızı düşünüyorsanız, doğru yoldasınız demektir.


4) Planınız ile İlgili Bol Bol Not Tutun

Planı bir defa yaptınız ve artık hiç onu değiştiremezsiniz! Bu kadar saçma bir cümle olamaz. Plan yapma güncellenebilir bir iş olmalıdır. Aklınıza gelen yeni fikirleri, olmak arzu ettiğiniz kişiyi ve yönergenizi devamlı kayıt dibine alabileceğiniz bir not defteri edinin.


Edindiğiniz bu deftere, ilerlemenizi, olmak arzu ettiğiniz yeri ve iyi mi daha iyi o yere ulaşabileceğinizi yazın. Planda sizlere uyan kısımları, planınızın beğenmediğiniz kısımlarını da yazarak planınızı kendinize gore güncelleyebilirsiniz.


Fakat şunu da unutmamak icap eder ki, plan yapma işleminden sonra, planı uyguladığınız her gün ona daha çok alışırsınız. Yani, planınızı gündelik hayatta uygulamanız daha da kolaylaşır. Bu sebeple, plana güncelleme getirirken planı baştan aşağı değişiklik yapmak yerine, daha sakin adımlar atarak değiştirebilirsiniz. Yine de, planın sizlere asla uymadığını düşünüyor, kendinizde herhangi bir açınma olmadığına güvenilir oluyorsanız, planı tamamen değiştirip yenisini de deneyebilirsiniz.


5) Planda Hedeflerinizi Net Biçimde Belirtin

Planınızı hazırlamadan ilkin yada planınızın hazırlık aşamasında, varmak/ulaşmak arzu ettiğiniz hedefi net halde belirtin. Hatta, plan yapma eylemine giriştiğiniz anda ki seviyenizi not defterinizde belirtin. İlerlemelerinizi de kayıt dibine alın.


Planın başlangıcında hazırladığınız hedefinize ne kadar yaklaşırsanız, plana sadık kalma olasılığınızı ve motivasyonunuz da bir o denli artacaktır.

Kommentare


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page