top of page

FOVİZM

Henri Matisse. Maurice de Vlaminck ve Andre Derain birlikte sergi düzenlemiş eleşltirmen Louis Vauxcelles coşku. ölçüsüzlük ve çılgınca renk kullanımlarına öykünerek "Fauves (Vahşiler) nitelemesinden sonra grup bu şekilde anılmaya başlanır. Bir akım olmaktan çok benzer eğilimleri paylaşan birkaç sanatçının birkaç sergide buluşmasından ibarettir; bir manifestosu yoktur.


Henri Matisse, Lüks, Sükunet ve Zevk, 1905

Resim yapma deneyimini "doğanın çıplaklığına karışan çocuklara" benzetmiştir.

Renkleri geleneksel betimlemeden çıkararak k alın fırça darbeleriyle mekanı deforme etmiştir.Henri Matisse, "Madeleine I", 1901

Fovist ressam heykel sanatı açısından ortaya koyduğu eserler için "Ben bir ressam olarak heykel yaptım. bir heykeltıraş gibi düşünüp. heykelin sorunlarına cevap aramadım" şeklinde ifade eder.


Figürün bütün görünmesi için kollarının ve benzeri unsurlarının olmasının gerekmediğini, sanat eserinde biçim dilinin, kompozisyonun ifadesi açısından daha önemli olduğunu kanıtlar niteliktedir. Harekete dayalı araştırmalarıyla figür açısından duruşu önemsemiştir.Andre Derain, Riou Üzerindeki Köprü, 1906

Bu tabloda mekanın düzleştirildiği. sıkıştırıldığı karmaşık bir düzene sahiptir. Matisse ve Derain renkleri doğayı taklit etmek için değil hayali gücüne dayalı ahenk ve uyumsuzluk yaratamak için kullanmışlardır.


Henri Matisse, Madam Matisse: Yeşil Çizgi, 1905

Biçim bozmacı tavrı ve renk deneyselliği ile bir kişinin portresinden çok kendi renk duygusunu ve dışavurumunu ortaya koymuştur.


Maurice de Vlaminck, Rat Mort'da Bir Dansçı, 1906

Vlaminck anarşizm sempatizanıydı ve sanatına dinamik katan alaylı bir ressamdı. Bu tabloda bazen boyayı tuvale doğrudan sıkarak uyguladığı teknikle dollaysız ve enerjiktir.


Dahasını merak edenler için; Primitizm ve Dışavurumculuk & Empreyonizm(İzlenimcilik) yazılarımı okuyabilirsiniz.
Comments


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page