top of page

Kahve MeditasyonuÖnceki yazım Kahvedeki Çeşitliliği okuduysanız tam bir farkındalık için kahve meditasyonu yazımı okumaya hazırsınız demektir.


Kahve ve çay, kıymetini bilmediğimiz içeceklerdir, dolayısıyla meditasyon için ideal özneler. Bu meditasyonu bir karar vermeden öce zihninizi yatıştırmak ya da farkındalığa bir göz atmak için kullanabilirsiniz. Ne zaman isterseniz bunu tekrarlayabilir veya başka bir içecek için bunu uygulayabilirsiniz.


Öncelikle meditasyonun kelime anlamına değinmek istiyorum;"kişinin iç huzuru, sükûnet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad" olarak tanımlanır.


  1. Eğer kendinize bir içecek hazırlıyorsanız, çay yapraklarına ya da öğütülmüş kahvenize yakından bakın. Onları gerçekten inceleyin. birkaç dakika boyunca gözlerinizin tüm detaylar üzerinde gezinmesine izin verin. Işığın , kahvenin ya da çay yapraklarının üzerindeki dokunuşları gözlemleyin.

  2. Suyu ekleyin. Ne duyuyorsunuz? Neyin kokusunu alıyorsunuz? Eğer içeceğinizi satın alıyorsanız, kafedeki tüm sesleri ve kokuları içinize çekin. Çınlayan fincanları , sıcak suyun çıkardığı sesi, müşterilerin konuşmalarını duyuyor musunuz? Deneyimi kelimelerle ifade etmektense doğrudan hislerinize odaklanmayı deneyin.

  3. Eğer süt veya şeker ekliyorsanız, onların içeceğe nasıl dağıldığını izleyin. Koku değişiyor mu? Hemen göze çarpmayan değişik aromalara odaklanın.

  4. Bir yudum alın ve bu yudumu yutma güdüsüne direnin, bunun yerine , bir kaç dakika sonra ya da tat alma duyularınız ne zaman yerli yerine oturursa o zaman yutun. Kahvenin otuzdan fazla farklı aroması vardır, çayın ise daha fazla. Bunlardan hangisinin tadını alıp almadığınızı gözlemleyin. Acı olanlar , ekşi olanlar ya da tatlı olanlar.. farkedebildiniz mi?

  5. Nasıl hissediyorsunuz? Nefes aldığınızı ve boğazınızı nasıl hissediyorsunuz? Sıcak mı? Soğuk mu? Veya soğuğun takip ettiği bir sıcaklık var mı?

  6. Yukarıda bahsettiklerimi yeni bir yudum ile tekrarlayın. Bunu içeceğiniz bitene kadar devam ettirin.

Nasıl hissediyorsunuz? Farklı mı , normal mi? Norma hızında tüketmenize nazaran içeceğin tadı daha mı güzel oldu? daha mı çok keyif verdi?


Keyif almak için farkındalığın yeterli olduğunu hissetmek nasıldı?


Meditasyonlarınızı daha keyifli ve farkındalıklı hale getirmek için "Mudra Nedir?" yazıma göz atabilirsiniz.


Farkındalıkla kalın..Comments


Post: Blog2_Post

Abone Ol!

*Bültene ücretsiz abone olarak yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Teşekkürler.

bottom of page